Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü

  • Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü
  • Tanıtım
 

        Fizyoterapi, iskelet sisteminde ve kaslarda meydana gelen bozuklukların, sinir sistemi hasarlarının, çeşitli sebeplerden ötürü sinir sisteminde oluşan fonksiyonel bozuklukların giderilmesine veya minimum düzeye indirilmesine yönelik çalışmaları içeren bir bilim dalıdır. Kişilerde doğuştan veya doğum esnasında gelişebilen semptomlara bağlı olarak oluşabilen sağlık sorunlarının tedavisinde de Fizyoterapi mezunları rol oynamaktadır. Herhangi bir kaza, ateşli hastalık, travma gibi olumsuz durumlar neticesinde vücutta oluşan sinir sistemi rahatsızlıkları, kalıcı olması muhtemel sorunlar, fizik tedavi süreci gerektirir. 

       Fizyoterapi mezunları, kişilere özgü egzersiz programları oluşturur, sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak ya da rahatsızlıkların sirayet ettiği bölgelerdeki sorunları en aza indirmek için çalışmalar yürütür. Her geçen gün gelişmekte olan teknolojiden de destek alan Fizyoterapi, kişilerin yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Spor esnasında veya zaman içerisinde oluşabilen bel ağrısı ve fıtığı, boyun ağrısı ve fıtığı, kısmi felç, parmak ve el hasarları, omurilik zedelenmeleri, ezilme, bükülme gibi sağlık sorunlarıyla da Fizyoterapi alanı ilgilenir. Hastaların ilgili şikayetlerinde doktorlar ile birlikte ilerleyen kişiler, oluşan sağlık sorunlarının ışık, ses veya hareket yöntemleri ile giderilmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir.

       Fizyoterapi mezunları, çalışma hayatlarına başladıkları zaman doğuştan veya herhangi bir nedenden dolayı oluşan fiziksel sağlık sorunları bulunan kişiler ile ilgilenerek onların hayatlarını daha kaliteli yaşamaları adına çeşitli çalışmalarda bulunur. Onları egzersizlerle yönlendirerek teknolojik cihazlar ve uzmanlar ile iş birliği yaparak hastaların yaşam kalitelerini iyileştirirler.

Çamlıca mahallesi Mimar Sinan caddesi no:5 Reşadiye/ Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.