Bilgisayar Programcılığı Programı

  • Bilgisayar Programcılığı Programı
  • Tanıtım

Programın Amacı

Her alanında bilgisayar sistemlerinin yer aldığı iş dünyasına; bilgisayarların temel işlevlerini bilen, bilgisayar elektroniği, donanımı ve alt seviye programcılık ile ilgili deneyim sahibi, bilgisayara her tür işletim sistemini, dosya yönetimi ve düzenleme programlarını kullanabilen, genel amaçlı paket programları kullanabilen, İnternet'te aktif web sayfası tasarlayabilen, veri tabanı programlama dilleri alanında bilgi sahibi, güncel programlama dillerinden en az birini iyi düzeyde bilen, bilgisayar destekli tasarım programlarından en az birini kullanabilen teknisyenler yetiştirmektir.

Genel Bilgiler

Bilgisayar Programcılığı bölümünde 2 yıllık eğitim verilmektedir. Grafik Tasarım, Bilgisayar Donanımı ve Bilgisayar Programcılığı üzerine dersler olup mezun olan öğrenciler Bilgisayar Programcısı unvanını almaktadır. 2018 yılına kadar YGS-1 puan türüyle öğrenci alan bölümümüzün puan türü bu seneden itibaren TYT(Temel Yeterlilik Testi) olarak değişmiştir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar bilgisayar programcılığı programlarını tercih edebileceklerdir. Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan (5 net) , Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 2,5 ham puan (2.5 net)  alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanmaktadır.

Çalışma alanları

Bilgisayar programcılığı mezunları özel şirketlerde programlama elemanı, web tasarımcı, veritabanı yöneticisi, grafik tasarım elemanı gibi pozisyonlarda çalışabilmektedir. İsteyen mezunlar KPSS’ den yeterli puan aldıkları takdirde devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda da çalışabilirler.

Mezunlarımızın bilgisayar ve bilgi teknolojileri sektöründe çalışabilecekleri alanların bazıları şunlardır: Bilgisayar programcılığı; Web tasarlama / programlama; Bilgisayar kurma ve bakımı; Veritabanı kurulumu, bakımı ve yönetimi; Bilgisayar ağları bakımı; Sistem geliştirme ve uygulama.

DGS ile yatay geçiş yapılabilecek bölümler

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar – Enformatik

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri

Fizik

İstatistik

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Matematik-Bilgisayar

Meteoroloji Mühendisliği

Bilgisayar Bilimler

Uzay Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

 

Çamlıca mahallesi Mimar Sinan caddesi no:5 Reşadiye/ Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.